atatürk

Aynı duygu ve düşünceyi paylaşan insanların bir arada yaşadığı ve birbirlerine görünmez bağlandığı toprak parçasına vatan denir. Bir vatanı paylaşan insanlar, her zaman aynı düşüncede olmayabilirler, hatta çok farklı düşüncelerde, kültürlerde de olabilirler. Farklılıkları olsa da bir vatandaki insanları bir arayan duygu vatan sevgisidir.


Vatan sevgisi olduğu müddetçe hepimizin aynı gemide olduğunu ve bu gemi yara aldığında hepimizin bundan etkileneceğimiz biliriz. Vatan sevgisi gerektiğinde bir olmayı ve ülkeyi başkalarına karşı savunmayı da gerektirir. Vatanımıza, milletimize, devletimize kast edecek kişiler, yabancılar olabileceği gibi, şuuru zayıf, başkalarının güdümünde olan ve adımlarını gaflet ve dalalet içinde atan vatandaşlarımız da olabilir. Bunlara karşı uyanık olmalı, öncelikle içimizdeki hainleri uykudan uyandırmaya çalışmalı, hatalarında ısrar edenler cezalandırılmalıdır.

Bir vatan, orada yaşayanlar bir olduğu müddetçe parçalanmaz veya başkalarının eline geçmez. Bu nedenle vatan sevgisi demek farklı düşünse de mevzu vatan olunca bir araya gelebilmek demektir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir