atatürk

Dil, din, gelenekler, alışkanlıklar, yemekler, türküler ve kültürel olaylar milli kültürün bir parçasıdır. İnsanların konuştuğu dil en önemli ortak noktasıdır. Din ve gelenekler yaşam anlayışını belirler. Şarkı ve türküler acı, mutluluk ve aşkı anlatan ortak yollardır.

Milli kültürü korumak vatan, millet ve devleti bir arada tutar, ortak paydaların çokluğu beraber hareket etmeyi sağlar ve toplumu güçlü kılar.


Milli kültürü korumak için kültürün şah damarı olan dili yabancı etkilerden korumak gerekir. Dükkan ve firma isimlerini Türkçe koymak, günlük yaşamda Türkçe kelimelerden azami derecelerde istifade etmek, akademik yayınlarda Türkçe’yi etkin kullanmak dili korumanın yollarındandır.

Dinimiz de kültürümüzün bir parçasıdır. Mehmet Akif  “Bu ezanlar, ki şehadetleri dinin temeli, Ebedî, yurdumun üstünde benim inlemeli.” mısralarını İstiklal Marşına koyarak bunun önemini vurgulamıştır.

Batı medeniyeti kendi kültürünü korumak ve yaymak için ciddi fonlar ayırmaktadır. Milli kültürümüzü korumak için kendi değerlerimizi öne çıkarmalı ve devletinde buna destek vermesi gerekmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir