Cam şişelerde satılan gazozların revaçta olduğu 80’li-90’lı yıllarda gazoz kapağı oyunu oldukça revaçta idi. Çünkü hemen herkes o günlerde gazoz içer ve kapağını da saklardı. O zamanlarda boş arsaların çokluğundan ve bu oyunu oynamak için çok fazla bir malzeme gerektirmediğinden mahalle aralarında gazoz kapağı oyunları oynanırdı.

Gazoz kapağı oyunu nasıl oynanır

Bu oyunun mahalleye ve yöreye göre değişik oynanma şekilleri vardır. Kimisi taş ile kimisi mermer ile kimisi de bilye ile oynanır bu oyunların.

Önce herkesin ortaya kaç tane gazoz kapağı koyacağı belirlenir. Düz bir çizgi çizerek gazoz kapakları tırtıklarının da yardımıyla bu çizgiye dikilir. Gazoz kapaklarından mini bir set oluşturulur.

Gazoz kapaklarını devirmek için de bir malzeme gerekir. Bu bazı yerlerde demir bilyedir. Bazı mahallelerde ise cam misket kullanılır.

Bazen de yassı kayalar kullanılır. Bazı bölgelerde mermer parçalarına kolay ulaşılabilir oralarda da mermer kullanılır.

Ama hangi malzeme kullanılacak ise herkeste aynı olmalıdır. Kimisi kaya, kimisi mermer kullanamaz. Bu çünkü birilerine avantaj sağlar.

Gazoz kapakları dizildikten sonra başın hangi taraf olduğu belirlenir. Çünkü baştaki kapağı vuran hepsini, sondaki kapağını vuran ise sadece vurduğunu alacaktır. Oyunun başında ne tarafın baş olduğu belli olmazsa kavga çıkar.

Gazoz kapağı oyunundaki amaç en baştaki veya başa yakın bir yerdeki gazoz kapağını devirip çok sayıda gazoz kapağı kazanmaktır.

Bu oyunda kimin önce atacağı önemlidir. Bunun için oyuncular ellerindeki yassı kayaları gazoz kapaklarını vurabilecekleri mesafeye kadar atarlar. Gazoz kapağı dizili yere en uzak yere kayasını atan en önce atma hakkına sahip olur.

Oyunda iki tür atış vardır birincisi sıralama atışları, ikincisi de vuruş atışları. Sıralama atışları kimin daha önce atacağını belirleyen atışlardır. Oyuncular gazoz kapaklarının dizili olduğu yerden karşı tarafa doğru kayalarını atarlar. En uzaktaki ilk atar. Bunlar sıralama atışlarıdır. Sıralama atışlarından sonra da sıra vuruş atışlarına gelir.

Oyuncular ilk sırada atmak için uzağa atmaya çalışırlar ama uzaktan atılan atışlarda da gazoz kapaklarını vurmak zordur. Bu nedenle oyuncular oyundaki risk analizini iyi yapmalı ve kayasını atacağı mesafeyi iyi seçmelidirler.

Kayasını ilk olarak en uzaktaki atar eğer baştaki gazoz kapağını vurursa diğerleri daha atış yapamadan oyun biter. Eğer çok iyi bir atış yapıp başa yakın yerden bir vuruş gerçekleştirirse diğerleri için yine hüsran olur çünkü kalan 2-3 tane gazoz kapağını uzaktan vurmak hem zordur hem de gazoz kapaklarının çoğu zaten kaybedilmiştir.

Ama ilk atıcı gazoz kapağını vuramasa diğerleri daha avantajlı konumda olurlar çünkü gazoz kapağı dizisine daha yakın durumdadırlar.

İkinci de vuramazsa üçüncüye neredeyse piyango çıkmış gibidir. Çünkü o diğerlerinden daha yakın durumdadır.

Oyuncular atışlarını yaparlarken risk analizini iyi yapmalıdırlar. Eğer doğrudan baştaki gazoz kapağını hedeflerlerse vurdukları zaman önemli bir kazanç elde ederler ama ıskalama riskleri de daha fazla olur.


Eğer ortalarda bir yere atarlarsa gazoz kapaklarını vurma ihtimalleri artar ama mutlaka bazı gazoz kapakları yerde kalır.

Bu oyunda bazen ilk kim atsın sorunu olur. Çünkü sıralama atışlarına herkes daha sonradan başlamak ve diğerlerinin attığına göre tercih yapmak ister. Bu tür bir kargaşa olmasın diye bir ön sırala atışları daha yapılabilir.

Bir yere çizgi çekilir ve bu çizgiye en yakın kayasını denk getiren  sıralama atışlarına en son başlamaya hak kazanır.

Gazoz kapağı oyununda bir de yerdeki gazozların vurulamaması durumu olur. Oyuncular  kayaları attıktan sonra sıralamanın en sonunda kalan yani gazoz kapağı dizisine en yakın olan atış kullanmaz. Diğerleri attıktan sonra kalanını alır.

Gazoz kapağı oyununda oyunu kazanan kişi yada takımın ödülü var mı

Gazoz kapağı oyunu ferdi veya takım halinde de oynanabilir. Oyunun ödülü ise yere dizilen gazoz kapaklarıdır.

Gazoz kapağı oyununda oyuncular hangi durumlarda oyun dışı kalıyor

Yerdeki gazoz kapaklarını vuramayan kişi direk oyun dışı kalır

Gazoz kapağı oyununda ulaşılmaya çalışılan amaç nedir

Bu oyunun amacı en fazla gazoz kapağına sahip olmaktır.

Gazoz kapağı oyununun başlatılmasında işletilen kurallar nelerdir

Ön sıralama atışları yapılırsa çizgiye en yakın olan normal sıralama atışlarında en son başlar. İlk atışı yapabilmek için sıralama atışlarında en uzağa atmak gerekir.

Gazoz kapağı oyununun oynanması için ne tür gereçler nesneler gereklidir

Gazoz kapağı ve bunu vurmak için, mermer, kaya veya bilye kullanılır.

Gazoz kapağı oyunu kaç kişi ile oynanır

Bu oyun en az iki kişi olmak üzere elinde malzemesi olan herkes ile oynanabilir. Üst katılımcı sınırı yoktur.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir