atatürk öğrenim

1881 yılında Selanikte doğan Mustafa okula önce Hafız Mehmet Efendi’nin mahalle mektebinde öğrenime başladı, daha sonra modern eğitim görmesini isteyen babasının talebiyle Şemsi Efendi Mektebi’nde öğrenimine devam etti. Babasının 1888 yılında vefatıyla öğrenim hayatına bir süre ara veren Mustafa, okula ara verdiği zaman diliminde dayısının çiftliğinde aile ve akrabalarına yardımcı olarak günlerini geçirdi.


Bir süre sonra Selânik’e dönüp yarım kalan okulunu bitirmek için Selânik Mülkiye Rüştiyesi’ne kaydını yaptırdı. Ama o asker olmak istiyordu. Bu nedenle 1893 yılında oniki yaşındayken Askeri Rüştiye’ye girdi. Derslerinde oldukça başarılı olan Mustafa öğretmenlerinin dikkatini çekiyordu. Özellikle matematik dersinde oldukça başarılı olan Mustafa’ya matematik öğretmeni eksiği olmayan manasına “Kemal” adını verdi. Bundan sonra adı Mustafa Kemal oldu. Mustafa Kemal 1896-1899 yıllarında Manastır Askeri İdâdisini bitirdikten sonra, asker olma hayallerini gerçekleştirmek için İstanbul’da Harp Okulunda öğrenime başladı. 1902 yılında teğmen rütbesiyle buradan mezun oldu ve Harp Akademisi’ne devam etti. 11 Ocak 1905’te yüzbaşı rütbesiyle Akademi’yi tamamladı.


4 thoughts on “Atatürkün Öğrenim Hayatı

  1. Türk ve Dünya tarihinin gördüğü en büyük lider Mustafa Kemal ATATÜRK’dür onun yaşadığı dönemde yaşamayı ve onu görmeyi çok isterdim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir