atatürk sözleri

Mustafa Kemal Atatürk o yıllarda Osmanlı idaresinde olan Selanik’te 1881 yılında dünyaya geldi. Babasının adı Ali Rıza, annesininki ise Zübeyde’dir. Makbule adında bir kız kardeşi vardır. Diğer kardeşleri çok küçükken ölmüşlerdir.

Küçük Mustafa’nın çocukluk hayatı acı ve zorluklarla doludur. Daha çocuk yaşta babasını kaybetmesi ve eğitimine ara verip dayısı ile bir çiftlikte yaşaması onu çocuk yaşta iken olgunlaştırmıştır. Yine de zeki ve kararlı olan küçük Mustafa bir süre sonra okuluna geri dönmüştür.

Şemsi Efendi Mektebini bitirip Mülkiye Rüştiyesine kaydolan küçük Mustafa’yı başka bir hazin olay bekliyordu. Bir gün arkadaşı ile kavga etmiş, bunu gören bir öğretmen acımasızca küçük çocuğu dövmüş, onu kanlar içinde bırakmıştı. “Eti senin kemiği benim” tarzı eğitim sisteminin kurbanı olan Mustafa’ya anneannesi sahip çıktı ve onu okuldan alarak Askeri Rüştiyeye verdi.

Askerlik Mustafa için zaten gözde meslekti. Bu nedenle derslerine daha sıkı çalıştı ve arkadaşları arasında öne çıktı. Derslerinde o kadar iyiydi ki, öğretmenin olmadığı zamanlarda arkadaşlarına o ders veriyor, ders çalıştırıyordu. Matematik öğretmeninin adı da Mustafa idi ve öğretmen Mustafa ile, asistan öğretmen Mustafa karıştırılabiliyordu. Bu sebeple ona öğretmeni “Kemal” ismi verdi.


Askeri Rüştiye’den sonra Manastır İdadisi’ni de bitiren Mustafa Kemal’in subay olmasının önünde tek aşama kalmıştı. Harp Okulu’nu da bitirerek teğmen rütbesiyle mezun oldu.

Askerlik hayatı başarılarla dolu olan Mustafa Kemal I. Dünya Savaşı sonunda yenilen ve toprakları ganimet gibi paylaşılan ülkede yıkılmayan kararlılığa sahip nadir kişilerdendi. 19 Mayıs 1919’da Samsun’a müfettiş sıfatıyla giden Mustafa Kemal padişahın düşmanla mücadelede etkisiz kaldığını  görünce milli mücadeleyi başlattı.

O basit bir asker olmadığını, askerliğin yanında örgütleme yeteneği yüksek bir devlet adamı olduğunu bu yıllarda gösterdi. Aynı zamanda çok iyi bir stratejistti. Diğerlerinin göremediğini görüyor, beklenmedik hamlelerle başarıya ulaşıyordu.

Kurtuluş Savaşını Türklerin daha önce hiç uygulamadığı geri çekilme taktiği ile kazanması, işgal kuvvetlerinin er geç çekileceğini tahmin etmesi, hiç akılda yok iken devletin rejimini Cumhuriyet olarak belirlemesi ve çok partili hayata geçilmesini istemesi, daha sonra ortadan kaldıracağı, eşkıya, toprak ağaları, dervişler, şeyhler ve kanaat önderlerini milli mücadelede etkin olarak kullanması onun askeri ve siyasi bir dahi olduğunu göstermektedir.

Mustafa Kemal Atatürk 1938 yılının 10 Kasımında öldü ama geride kurtarılmış bir vatan, temelleri yeni atılmış genç bir devlet ve uygarlığa giden bir yol bıraktı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir