atatürkün eğitim hayatı

Atatürk eğitim hayatına mahalle mektebinde başladı. Bu okulda ağırlıklı olarak dini bilgiler veriliyordu. Fakat bir süre sonra babası Ali Rıza Bey oğlu Mustafa’yı mahalle mektebinden alarak matematik ve fen bilimleri konularında da eğitim veren Şemsi Efendi Mektebine yazdırdı. Mustafa 7-8 yaşındayken babası öldü. Bu yüzden eğitimine ara vermek zorunda kaldı. Bu zaman zarfında dayısı ile bir çiftlikte yaşadı. Mustafa derslerinde başarılı, zeki bir çocuktu. Kendisi de okumayı çok istiyordu. Bu yüzden Selanik’e geri dönüp okuluna devam etti.


İlk mektepten sonra Mülkiye Rüştiyesine kaydoldu. Büyüyünce devlet adamı olmayı planlıyordu. Fakat üzücü bir olay Mülkiye Rüştiye’sinden ayrılmasına neden oldu. Bir gün arkadaşı ile kavga etmişti. Onları gören bir öğretmen küçük Mustafa’yı feci şekilde dövdü. Artık orada kalamazdı. Bu sebeple Mülkiye Rüştiyesini bırakarak Askeri Rüştiye’ye kaydoldu. Askerlik Mustafa için gözde meslekti. Derslerine sıkı sıkıya sarıldı. Zeki olduğu için arkadaşlarının arasından kolayca sıyrıldı. Mustafa özellikle matematik dersinde oldukça başarılıydı. O zamanlar talebelerden diğerlerine göre daha iyi olanlar öğretmenler tarafından belletmen yani ders çalıştırıcı olarak görevlendirilirdi. Matematik öğretmeni Mustafa’yı belletmen olarak görevlendirmişti. Yani öğretmen olmadığı zamanlarda sınıfa Mustafa ders veriyordu. Matematik öğretmeninin adı da Mustafa idi. Sınıfta bir belletmen Mustafa, bir de öğretmen Mustafa vardı. Öğretmeni hem öğrencisini taltif etmek, hem de isim karışıklığını gidermek içim Mustafa’ya Kemal ismini verdi. Kemal kelimesi, eksiği olmayan tam manasına geliyordu. Mustafa Kemal öğretmeninin verdiği Kemal ismini hep gururla taşımıştır.

Mustafa Kemal Askeri Rüştiyeyi bitirdikten sonra 1896-1899 yıllarında Manastır Askeri İdâdi’sinde öğrenim gördü. Burayı başarı ile bitirdikten sonra askerlik hayalini gerçekleştirmek üzere İstanbul’a gidip Harp Okulunda öğrenime başladı. 1902 yılında teğmen rütbesiyle mezun oldu. Askerlikte daha da yükselmek istiyordu bu yüzden Harp Akademisi’ne devam etti. 11 Ocak 1905’te yüzbaşı rütbesiyle Akademi’yi tamamladı. Bu tarihten sonra çok sevdiği askerlik mesleğini yapmaya başladı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir