atatürkün hayatı

Atatürk gençliğinde kısa bir süre şiir ve edebiyata ilgi duymuş fakat bir öğretmeninin tavsiyesi ile şiir ile ilgilenmeyi bırakmıştır. O zamanlar askeri okulda okuyan Mustafa Kemal’e öğretmeni şiirin kişiyi askerlikten soğutacağını söylemiştir. Mustafa Kemal Atatürk kendisi bir edebiyatçı olmasa da bir çok dalda kitabı vardır. Söylev ve konuşmalarında da Türk dilini en iyi şekilde kullanır. Atatürk bilim adamları ve sanatçıları sevdiği kadar edebiyat ile uğraşan aydın kişileri de desteklemiştir. Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasıyla birlikte dilde de yeni bir dönem başlamıştır. Türk Dil Kurumunu kuran Mustafa Kemal Atatürk Türk dilinin gelişmesi ve halkın dilini en iyi şekilde kullanması için çalışmalar yapmıştır. Aşağıda Atatürk’ün dil ve edebiyat alanında söylemiş olduğu sözlerden seçmeler yer almaktadır.

Okul sayesinde, okulun vereceği ilim ve fen sayesindedir ki, Türk milleti, Türk sanatı, Türk iktisadiyatı, Türk şiir ve edebiyatı bütün güzellikleriyle gelişir.


Bugün hepimize düşen ortak görev; ulusal değerlere, bilince, Cumhuriyet’e sahip çıkmak, Çanakkale’yi, Kurtuluş Savaşı’nı kazanan  ruhu korumak ve bu bilinci gelecek kuşaklara aktarmaktır. Türk Ulusu dili, kültürü, tarihi ve saygın kimliğiyle aydınlık yarınlara el ele güçlü biçimde yürüyecektir.

Öyle istiyorum ki, Türk Dili bilim yöntemleriyle kurallarını ortaya koysun ve her dalda yazı yazanlar, bütün terimleriyle çoğunluğun anlayabileceği güzel, ahenkli dilimizi kullansınlar.

Milli his ile dil arasındaki bağ çok kuvvetlidir. Dilin milli ve zengin olması, milli hissin gelişmesinde başlıca etkendir. Türk dili, dillerin en zenginlerindendir. Yeter ki, bu dil şuurla işlensin. Ülkesini, yüksek bağımsızlığını korumasını bilen Türk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir