atatürkün çocukluk anıları

Atatürk çocukluğunda oyuncaklara ilgi duyar özelliklere silahlara bayılırdı. Çocukluktan itibaren askerliğe meraklıydı. Bir gün elindeki silahı temizlemede yardım etsin diye kız kardeşini çağırır. Birlikte eski bir silahı temizlerken korkunç bir patlama olur. Zübeyde Hanım çığlık çığlığa koşarak küçük Mustafa’ya “Eyvah kardeşini öldürdün!” diye bağırır.

O sırada Makbule ve Mustafa kardeşler birbirini vurduklarını zannetmişlerdir. Fakat patlayan sadece baruttur, kimseye bir şey olmamıştır.

Küçük Mustafa cesur bir çocuktu ama fareden korkardı. Kardeşi Makbule Hanım ise ağabeyiyle “Hani büyüyünce asker olacaktın, asker adam fareden korkar mı ?” diyerek dalga geçermiş.


Babası ölünce Mustafa, annesi ve kardeşi Makbule ile dayısının çiftliğine yerleşmişti. Dayısı onları iyi karşıladı. Ertesi gün çocuklara çiftliği gezdirdi. Dayısı mahsule dadanan kargalardan epey şikayetçiydi. “Bunlarla uğraşmaktan işlerime bakamıyorum” diyordu.

Mustafa kardeşi ile tarlaları beklemeyi teklif etti. Böylece dayısı çiftliğin işlerine vakit ayırabilecekti. Ertesi gün Mustafa ve kardeşi yanlarına bir miktar azık alıp tarlaya gitti. Ama tarla epey büyüktü, kargaları kovalayınca, gidip tarlanın öbür ucuna konuyorlardı. Çocuklar o tarafa gidince de beri tarafa geliyorlardı.

Mustafa tarlayı ortadan ikiye bölerek yarısın sorumluluğunu kardeşine verdi. Böylece  ikisi birlikte koşmayacak sadece kendi taraflarını bekleyeceklerdi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir